Znacznie bardziej i realniej niż w ostatnich latach wisi nad nami widmo kryzysu energetycznego. Nową, bardzo nieprzyjemną rzeczywistością większości z nas są znaczne podwyżki w cenach prądu, gazu czy węgla, lub innych surowców i mediów. Taka trudna sytuacja skłania do szukania oszczędności – jedną z nich może być odzyskiwanie energii z kompresorów. O co chodzi w tym procesie i jak jest przeprowadzany? Na te i inne pytania postaramy się odpowiedzieć w poniższym wpisie. Czytaj go więc dalej, a wszystkiego się dowiesz!

Czy odzyskiwanie energii z kompresorów jest możliwe?

Tak! I może to w dodatku przynieść wiele korzyści. Okazuje się bowiem, że podczas sprężania powietrza jako skutek uboczny powstaje również duża ilość ciepła. Taka sytuacja wynika z tego, że sprężarki typu śrubowego są w stanie przetworzyć aż 100% dostarczonej energii elektrycznej w cieplną. Właśnie tu rozwija się pomysł na ponowne wykorzystanie jej – zazwyczaj podczas tego procesu, ciepło nie zostaje w żaden sposób użyte, co jest ogromną stratą, bo nawet do 96% jego można odzyskać i ponownie wykorzystać!

Odzyskiwanie energii z kompresorów – dlaczego jest ważne?

W tym przypadku sprawa jest niezwykle prosta. Sprężarki, które są jednymi z komponentów składających się na kompresory, są uważane za jedne z najmniej wydajnych sprzętów przemysłowych. Okazuje się wręcz, że ich wydajność to maksymalnie 15%! Doskonale wiemy, jak kosztowna jest obecnie energia elektryczna oraz cieplna – na szczęście inteligentne postępowanie w zakresie jej odzysku ze sprężarek, może Ci pomóc obniżyć koszty związane z użytkowaniem kompresora. Odbieranie tego ciepła jest również ważne z perspektywy środowiska naturalnego – jego pokłady są po prostu emitowane do atmosfery.

Straty wynikające z nieodzyskiwania energii z kompresorów

Te także mogą nas czekać, jeśli nie zaczniemy w mądry sposób zarządzać energią i jej odbiorem. Ceny za nią znacznie wzrosły, dlatego warto tym tematem zainteresować się już teraz. Ile możemy więc stracić, jeśli nie zaczniemy odzyskiwać ciepła ze sprężarek? Załóżmy, że mamy do czynienia z kompresorem, który ma moc 45 kW, pracującym w tak zwanym systemie trzyzmianowym. Przeliczając na walutę obowiązującą w Polsce, czyli na złotówki, nasze straty cieplne mogą wynosić nawet do 800 zł na dobę! W skali tygodnia przynosi nam to aż 4800 zł, kolejno miesięcznie są to straty rzędu 20 000 zł, a rocznie jest to nawet 250 000 zł. Są to zawrotne liczby i z pewnością robią wrażenie, zwłaszcza w czasach kryzysu. Warto więc odebrać jak najwięcej energii ze sprężarek, aby te koszty chociaż trochę obniżyć.

Jaki jest najlepszy sposób odzyskiwania ciepła z kompresorów?

Przejdźmy do działania, czyli tego jak najefektywniej odebrać tak cenną w dzisiejszych czasach energię z kompresorów. Najlepszym na to sposobem będzie odebranie jej bezpośrednio z ciepłego powietrza, które chłodzi sprężarkę. Do tego będzie potrzebny indywidualnie zaprojektowany system składający się z kanałów wentylacyjnych – te odprowadzają do danego pomieszczenia ciepłe powietrze w celu ogrzania go. Gdy jednak w pomieszczeniu jest zbyt ciepło, na przykład latem, ciepło jest wyprowadzane przez wcześniej wspomniane kanały wentylacyjne na zewnątrz. Zastosowanie właśnie tego typu systemów wraz ze sterowanymi przepustnicami umożliwia Ci kierowanie powietrzem. Tak odzyskane ciepłe powietrze możesz z kolei wykorzystać ponownie na kilka sposobów.

Co zrobić z odzyskanym ciepłym powietrzem?

Zanim zaczniesz odbierać ciepło z kompresorów, dobrze jest przemyśleć, co z nim zrobisz. Jest na to kilka sposobów. Jednym z nich jest oczywiście nakierowanie odebranego ciepła na dane pomieszczenie i dogrzanie go. Pozyskana energia cieplna może Ci także posłużyć jako narzędzie wspomagające podczas procesów osuszania różnego typu obiektów. Dobrym pomysłem mogą być także kurtyny cieplne. To jednak niejedyne zastosowania odzyskanego ciepła – to doskonale się bowiem sprawdzi również do podgrzewania zimnej wody wodociągowej, którą później z powodzeniem możesz użyć w celach sanitarnych, na przykład w instalacjach przemysłowych i sanitarnych CW czy do wody użytkowej. Miejscami, w których możesz ją wykorzystać, mogą być wszelkiego rodzaju pralnie bądź galwanizernie.

Ile można zaoszczędzić?

Opisywane wyżej metody mogą się wiązać ze znacznymi oszczędnościami. Dla przykładu – podczas wykorzystania jednej sprężarki, której moc sięga 15 kW, w trakcie tysiąca roboczogodzin możesz oszczędzić ponad 3000 zł w porównaniu do innych sposobów ogrzewania takich jak olej napędowy czy gaz.

 

Choose a language »