W spalinach wylotowych z kotła zawierają się produkty spalania paliwa zanieczyszczające powietrze atmosferyczne. Są nimi: CO2, CO, SO2, NOx oraz popiół lotny. W celu ograniczenia emisji tych zanieczyszczeń wraz ze spalinami do atmosfery stosowane są różne przedsięwzięcia. Do wtórnych metod ograniczenia emisji produktów spalania zalicza się: odpylanie, odsiarczanie i odazotowanie spalin.
Dopuszczalne w Polsce do wprowadzenia do powietrza atmosferycznego stężenia dwutlenku siarki SO2, tlenków azotu NOx przeliczone na dwutlenek azotu NO2 i pyłu w spalinach jako tzw. standardy emisyjne z instalacji są zawarte w Rozporządzeniu Ministra Środowiska z dnia 1 marca 2018 roku. Należy również pamiętać o limitach emisji CO2.
Wymagania normatywne dotyczące emisji zanieczyszczeń wprowadzono w Polsce dopiero w 1990 roku. Standardy emisyjne na przestrzeni lat wyraźnie zaostrzają się i rosną wymagania odnośnie do skuteczności działania urządzeń do oczyszczania spalin. Przykładowo dla Elektrowni Bełchatów dopuszczalne wartości emisji pyłów do końca 2007 roku wynosiły 225 mg/m3, a od 2008 roku 100 mg/m3.
W przypadku źródeł wielopaliwowych standardy emisyjne oblicza się jako średnią standardów emisyjnych dla poszczególnych paliw ważoną względem mocy cieplnej uzyskanej ze spalania tych paliw. Jeżeli gazy odlotowe z n kotłów są odprowadzane do powietrza wspólnym emiterem, to wówczas standardy emisyjne odpowiadają łącznej znamionowej mocy cieplnej tych n źródeł.
W takim przypadku może więc nastąpić zaostrzenie wymaganych standardów.
Opracujemy i wykonamy instalację na miarę Państwa oczekiwań. Służymy pomocą przy analizie oraz dopasujemy najbardziej optymalną technologię oczyszczania spalin dopasowaną do Państwa potrzeb, a zarazem spełniającą wymagania emisyjne.