Odzyskiwanie energii cieplnej

Stale rosnąca inflacja pociąga za sobą podniesienie się kosztów związanych z ogrzewaniem. Zarówno gaz, jak i prąd, a także olej napędowy to surowce, które są obecnie bardzo kosztowne. Każdy z nas w dobie kryzysu szuka rozwiązań pomagających nieco zaoszczędzić. To właśnie w dzisiejszych czasach powinniśmy szczególną uwagą obdarzyć między innymi odbieranie energii cieplnej. Rozważne i inteligentne odzyskiwanie i ponowne wykorzystywanie jej może nam bowiem przynieść wiele korzyści – także tych związanych z obniżeniem kosztów w gospodarstwach domowych. Dobrze przemyślane odzyskiwanie energii z ciepła może również przysłużyć się środowisku, o które także powinniśmy w końcu zacząć dbać. Czym jest i jak może się odbywać odbieranie energii cieplnej? Najważniejsze informacje o procesach tego typu przedstawiamy w poniższym wpisie – koniecznie czytaj go więc dalej!

Po pierwsze, czym jest odzyskiwanie energii cieplnej?

Właśnie w ten sposób nazywa się wszelkiego rodzaju rozwiązania technologiczne, a także działania, których głównym celem jest odzyskanie oraz powtórne wykorzystanie odpadu (w tym przypadku ciepła), który jest usuwany do atmosfery. Tego typu działania można wdrożyć w codzienne życie z pomocą kilku sposobów, które postaramy się przedstawić Ci w tym wpisie. Warto się z nimi zapoznać, chociażby mając na uwadze stale podnoszące się koszty za energię elektryczną i cieplną. Oszczędności przydadzą się przecież każdemu, zwłaszcza w dzisiejszych niezwykle trudnych finansowo czasach.

Nieefektywne sprężarki powodem strat energii cieplnej…

Dokładnie tak. Sprężarki są bowiem urządzeniami, które w zasadzie produkują tylko ciepło. Energia zużywana przez nie w ilości nawet do 85% może zostać zamieniona w ciepło, które z kolei w większości przypadków jest emitowane do atmosfery, czyli, innymi słowy, na zmarnowanie. Jeszcze bardziej przerażającym faktem jest to, że aż 10% całej energii elektrycznej przemysł zużywa jedynie do napędu tychże urządzeń (mowa oczywiście o Europie). Sprężarki są więc nie tylko bardzo energochłonne, ale i generują potężne ilości ciepła. Na szczęście ponowne wykorzystanie go w efektywny sposób może nieco zaradzić zarówno wysokim kosztom, jak i niszczeniu środowiska naturalnego.

Czy odzyskiwanie energii cieplnej jest aż tak ważne?

Wielu z nas pomyśli zapewne, że kwestia odzyskiwania energii cieplnej pozwoli zaoszczędzić drobne kwoty. Być w może w perspektywie tygodnia tak będzie to wyglądało, w dzisiejszych czasach natomiast nawet małe sumy oszczędności mogą być już przydatnym oraz dobrym początkiem. Odzyskiwanie energii cieplnej jest naprawdę ważne – wydajność energetyczna sprężarek wynosi zaledwie 15%, generowane przez nie ilości ciepła są generowane do atmosfery, która i tak już jest nadszarpnięta działaniem człowieka. Odzyskiwanie i ponowne wykorzystywanie energii cieplnej jest więc ważne nie tylko z perspektywy kosztów związanych z ogrzewaniem, ale także w związku z ochroną środowiska. Warto podejść do tego tematu z należytą uwagą.

Realne kwoty, które mogą uderzyć w Twój portfel

Jeśli jeszcze wszystkie powyższe argumenty nie są w stanie przekonać Cię do tego, że odzyskiwanie energii cieplnej jest tak ważna, to może konkretne liczby to zrobią. Okazuje się bowiem, że w dziesięcioletniej perspektywie nawet do 80% kosztów, które są przeznaczone na utrzymanie sprężarki to koszty związane z jej utrzymaniem. Pomówmy zatem o konkretnych, realnych kwotach. Załóżmy, że mamy kompresor o mocy na przykład 45 kW. Pracuje on w systemie trzyzmianowym – w takiej sytuacji straty cieplnej będą wynosić nawet do 800 zł na dobę! Przeliczając to, w skali tygodnia ta kwota wzrasta do 4800 zł, miesięcznie Twój portfel stracić może nawet do 20000 zł! W perspektywie roku jest to aż 250 000 zł. Są to ogromne liczby, które w dobie kryzysu naprawdę robią piorunujące wrażenie. Postępując jednak mądrze podczas odbierania energii cieplnej, można je znacznie obniżyć.

Sposoby na odzyskanie energii cieplnej

Zdecydowanie najbardziej ekonomicznym sposobem będzie w tym wypadku odbieranie ciepła z powietrza chłodzącego urządzenia sprężarkowe. Dostosowane do budynku, indywidualnie zaprojektowane kanały wentylacyjne będą tu koniecznością. Z ich pomocą gorące powietrze będzie transportowane wprost na dane pomieszczenie, które wymaga dogrzania. Uniwersalność tej metody jest dosyć spora, bo w okresie zimowym można z jej pomocą pomieszczenia ogrzewać, latem natomiast kanały wentylacyjne mogą odprowadzać gorące powietrze na zewnątrz, gdzie może być one wykorzystane na przykład do celów sanitarnych – chociażby do podgrzania zimnej wody użytkowej.

Sposób numer dwa, czyli wymiennik ciepła

To także popularny model odzyskiwania energii cieplnej. Polega na wpięciu specjalnego urządzenia (wymiennika ciepła) w obieg oleju przed chłodnicą. Urządzenie to z kolei w bardzo prosty sposób przekazuje generowane ciepło do centralnego ogrzewania. Metoda ta jest bardzo efektywna – pozwala bowiem na ponowne wykorzystanie nawet do 75% energii cieplnej pobieranej przez kompresor. Tak „zaoszczędzone” ciepło z powodzeniem można zastosować między innymi w sieci ciepłowniczej do dogrzania pomieszczeń, ale również do podgrzania wody użytkowej. Zarówno pierwszy, jak i drugi sposób lepiej się będzie sprawdzał zimą, to oczywiste. Warto jednak się na nie zdecydować, a nawet zastosować obie te metody zwiększając swoje szanse na oszczędności.

 

 

 

 

Choose a language »